Kvůli vládě Petra Fialy (ODS) ztratila Česká republika jakoukoliv důstojnost a v zahraničí se jí vysmívají. To alespoň prohlásil předseda SPD Tomio Okamura.
"A Fialova vláda dělá politiku, že s námi nechtějí obchodně spolupracovat ani ty země z BRICS (hospodářské uskupení, jehož členy jsou například Brazílie, Indie, Čína či Rusko, pozn. red.), ani USA, ani Východ, ani Západ. Takže nás úplně poslali na periferii, i náš průmysl, začíná se propouštět, stoupá nezaměstnanost v České republice přes 4 %, zatímco Poláci mají mnohem nižší tu nezaměstnanost, protože polská vláda pracuje jinak, mají schopnější vládu,"řekl Okamura.
Okamurova slova o tom, že s Českem nechce nikdo obchodně spolupracovat, nejsou zcela přesná. Například loni oznámila americká společnost Onsemi, že chce zásadně rozšířit svůj areál v Rožnově pod Radhoštěm. Investice by mohla dosáhnout desítek miliard korun. Letos v lednu se sešel premiér Fiala se zástupci Vietnamu a dohodli se na posílení obchodní, investiční a obranné spolupráci. Podobné jednání vedl letos Fiala s iráckým premiérem. Loni v lednu uzavřely česká a indická vláda strategické partnerství v oblasti inovací, český a indický premiér jednali také o posílení vztahů a rozvoji obchodu.
Okamura také připomněl, že Donald Trump přijal k jednání některé evropské politiky, kteří jsou představiteli zemí NATO, ačkoliv jejich příspěvky na obranu jsou poměrně nízké vzhledem k jiným zemím. A to navíc v situaci, kdy představitelé americké administrativy požadují, aby členské země NATO odváděly na obranu 5 % HDP.
"Donald Trump například přijal maďarského premiéra Orbána nebo italskou premiérku Meloniovou. Víte, kolik vydává Itálie na zbrojení? 1,57 % HDP. Ani nejsou nad 2 % HDP. A Fiala, který se tady pořád prsí a teď chce dalších 100 miliard navíc na zbrojení na dluh a ještě dělá utajovanou schůzi ve Sněmovně, aby občané neslyšeli, jakým způsobem dělají předražené zakázky. Tak oni chtějí okrást ještě více občany a vládnout. Takže s tím nechce jednat Trump, ale ta země, například Itálie, která vůbec nevydává 2 % HDP, tak je jeho partnerem," prohlásil.
[chooze:article;value:606061]
Okamura navázal tím, co je podle něj důležité pro jednání s Trumpem. "Když jste servilní loutka a odkejvete všechno, tak už o vás nikde nemají zájem. Ale když jste sebevědomý politik, a my jsme sebevědomá strana jako SPD, sebevědomá vlastenecká pronárodní strana, tak vidíte, že přesto, že neplníte nějaká přání USA, ale jste sebevědomý partner, tak s vámi Donald Trump jedná," objasnil Okamura.
Ačkoliv většina ekonomů Trumpovy ekonomické kroky odsuzuje, podle Okamury jdou správným směrem. A některé velké firmy se už do USA stěhují nebo tam hodlají dále investovat. Jmenoval Apple a japonskou investiční společnost SoftBank.
"To, že teď je nějaký pokles na burze, to těžko můžeme odhadovat vývoj, protože takhle zásadní změny, jako když v podstatě přeskupujete tu ekonomiku, tak ty pozitivní změny se můžou projevit třeba až za dva tři roky, takže uvidíme, jak to má Donald Trump připravené. Takže to není hned, že zase tady vykřikují všichni, že teď dělá akciový trh nahoru, dolů. To opravdu má náběh, než se to postaví, než se v Americe začne vyrábět," objasnil.
Evropská unie by se tak podle Okamury měla probrat a začít s Trumpem vyjednávat. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.