Depresivní onemocnění jsou pandemií dnešní doby a výzkumy ukazují, že lék nám nejspíš dala sama příroda. Halucinogenní látky často zabírají i tam, kde antidepresiva nestačí.
"Já jsem zhubla 20 kilo, bylo mi strašně a došlo mi, že už to nezvládám," popsala Jana. Je jednou z prvních účastnic studie, které dostaly látku obsaženou v lysohlávkách, a prožila několik hodin halucinací. "Mě to hned rozbrečelo, já jsem najednou viděla, jak je ten svět nádherný, jednoduchý a jenom si to komplikuju," přiblížila.
Psychedelická látka často dokáže během jednoho sezení to, co terapeutovi trvá roky. Pacient vidí svůj život z jiného úhlu a může sám pochopit příčinu problému. "Změní se myšlení, člověka napadnou myšlenky, které by jinak neměl, a to může přispět k vyřešení problému," vysvětlil vedoucí výzkumného centra Národního ústavu duševního zdraví Jiří Horáček.
[chooze:article;value:574433]
V Austrálii a Kanadě je povolená léčba psychedeliky už několik let. Data ukazují, že zmírňují deprese až u 80 procent pacientů. Experti chtějí v Brně výsledky sami ověřit. "Chceme zjistit, jestli terapie trvající měsíc bude fungovat na depresi," dodal Horáček.
Lékaři hledají 60 dobrovolníků. Dvacet dostane psilocybin, dvacet ketamin a poslední dvacítka projde stejným procesem bez psychedelické látky, aby se daly objektivně vyhodnotit výsledky.
První pacient zažije halucinogenní terapii už za několik týdnů. Sloužit k tomu bude místnost vybavená jako útulný hotelový pokoj. "Pouštíme jim hudbu, která ten zážitek umocní a celé to trvá až osm hodin," přiblížil klinický psycholog Leoš Ševčík.
Ústav, kde se léčí rakovina, vybrali výzkumníci záměrně. Pacienti tam často prožívají ty nejtěžší chvíle v životě. "Velmi často mají příznaky deprese a antidepresiva nebo terapie pomáhají jen částečně,"řekl vedoucí Centra paliativní péče Masarykova onkologického ústavu Ondřej Sláma. Terapii s pomocí halucinogenů provádějí jen dvě kliniky v Česku a léčbu zatím nehradí žádná pojišťovna.